شبیه یک عملیات نظامی | آغاز بازسازی تابلوی ۳۷۷ ساله و ۳۳۷ کیلویی رامبراند

admin دسته‌بندی نشده

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، گروهی دربرگیرنده ۱۲ متخصص برجسته در یک سالن لوزی ای به مساحت هفت متر مربع گرد حزن می آیند تا فرمان بازگرداندن یکی از درخشان ترین نقاشی های تاریخ را به دوران اوج و شکوه خویشتن آغاز کنند؛ تابلوی «گشت شب هنگام» معلول رامبراند هلندی که ۳۷۷ سال از زمان خلق آن می گذرد.

تاکو دیبیتس، مدیر عامل موزه امپراتوری در آمستردام و هنرپژوهان، تاریخدانان و کارشناسان هنری فرآیند بازآفرینی خارق العاده پرحاشیه رامبراند را «عملیات گشت شبانه» نام نهاده اند، چرا که مانند یک عملیات نظامی برنامه ریزی و ارتکاب می شود. این عملیات نه تنها برابر دیدگان هزاران بازدیدکننده از موزه اجرا خواهد شد، که میلیون ها هنردوست در گوشه و کنار دنیا غم می توانند آن را درون پخش زنده اینترنتی تماشا کنند.

در دو هفته گذشته کارشناسان روند ساختن تالار شیشه ای را با صبر دادن یک چارچوب آهنی درون صحن بیرونی انباری مبصر داخل حاشیه ده خنت بلژیک و تعبیه لوزی های براق داخل چارچوب آهنی مشق کردند اما ۴۸ ساعت آینده می تواند درون فرآیند بازسازی تابلو زیاد خطیر باشد. پس از آنکه تالار تیغ ای در داخل موزه پادشاهی شکل گرفت، متخصصان ۱۰ ماه فرصت دارند کار بازسازی را موافق چشم های مشتاق هنردوستان به اختتام برسانند.

آخرین مرحله که «گشت شبانه» بازآفرینی یا بازسازی شد، به سال ۱۹۷۵ بازمی گردد؛ زمانی که یک معلم هلندی با چاقو به آن حمله کرد. کارشناسان امیدوارند بازسازی ابتدایی در مدت زمان ۱۰ ماه با پیشرفته ترین راه ها و ابزارهای ممکن روی تابلویی که رامبراند تو ۱۶۴۲ ایجاد کرده بود، به پیدا شدن همان تابلو بینجامد که حدود ۳۷۰ سال پیش نخستین بار روی بوم جلوه گر شد و تا امروز چند بار دستخوش دگرگونی مهم بوده است.

مسئله کار گذاشتن تالار تیغ دار کردن ای روز یکشنبه درست مقابل محل قرار ستاندن «گشت شبانه» بوسیله انتها می رسد؛ جایی که هر سال میزبان حدود دو میلیون بازدیدکننده از سراسر دنیاست. مدیران موزه از یک هفته پیش تابلو را به مکانی دیگر نقل مکان کرده اند تا برای بازسازی آماده اش کنند. هر چند حساب دان زیرفون این وجود که بازسازی این نقاشی ارزشمند جایی دور از رویت آدم و تماشاگران کفش عمل شود.

پس از آنکه آخرین بازدیدکننده کفش امپراتوری درون خاتمه ساعت کاری روز یکشنبه به بیرون هدایت شد، ماموریت خطیر ۲۵ نفر از کارشناسان برای منتقل کردن تابلوی ۳۳۷ کیلوگرمی به تالار تمایل تیغ دار کردن ای آغاز می شود و غبطه می جوی این عهده دار تا نیم های شب ادامه یابد. «گشت شبانه» در ۱۵۰ سال گذشته فقط چند وهله از جای خویشتن تحرک زده که از آن جمله می استعداد به آغاز تلاطم جهانی دوم رمز کرد.

«گشت شبانه» خواه «نگهبان شب» یک تابلوی غول پیکر در ابعاد ۳۶۳ در ۴۳۷ سانتیمتر است و بوسیله گفته مدیر کفش امپراتوری، کمتر کسی تا امروز موفق شده طولانی بخش های آن را ببیند. تا اینکه کارکنان موزه حزن بدون کاربرد از نردبان نمی توانند جزء های بالایی تابلو را مشاهده کنند. ساختمان ملکی امپراتوری درون ۱۸۸۵ ساخته شده و این ارسی و آن تابلو روی هم بیش از ۵۱۰ سال قدمت دارند.

می گویند رامبراند طی کشیدن این تابلو از هر کدام از چهره های حاضر در نقاشی حدود ۱۰۰ گیلدر گرفت و وقتی تابلو آماده شد، بسیار از ۱۶۰۰ گیلدر پول داشت؛ رقمی که در آن زمان هلند بیش برازنده توجه بود. تو مجموع ۳۴ چهره در «گشت شبانه» به چشم می خورد.

شاید دوست داشته باشید:

حراج جای پا بنکسی با موضوع کلود مونه

بوسیله گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از گاردین نوشت: این تابلو نقاشی که «مونه را نشانم بده» نام دارد در سال […]

دسته سرود تک نفره که اولین قطعه را برای شهدای ۱۷ شهریور خواند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهربانی کتاب «برخیزید» مجموعه خاطرات شفاهی سید حمید شاهنگیان از آهنگسازان و مدیران […]

شناساندن برگزیدگان نهمین جشنواره مد و شکل فجر

به گزارش خبرگزاری مهر، نهمین جشنواره بین المللی مد و شکل فجر، سال گذشته از ۲۴ تا ۲۹ بهمن ماه […]