گیاهان تصفیه کننده هوا؛ ۲۰ گیاهی که سموم فضا را از بین می برند

admin دسته‌بندی نشده

عمر در شهرهای بزرگ، علاوه کنار مزایایش، عیب هایی همچنین دارد؛ از جمله آلودگی هوا. گاهی آلودگی ها و سم هایی در هوا عمر وجود دارد که با چشم هم دیده نمی شوند و بسیار خطرناک هستند. در این مقاله با استفاده از تحقیقات هوای پاک ناسا، بهترین گیاهان تصفیه کننده فضا را که به راحتی با فضای تویی منزل سازگاری دارند و رنگ جزیی و زیبایی خاصی بوسیله خانه هایتان می آورند، به شما شناساندن می کنیم.

حتما بخوانید:گیاهان آپارتمانی متجانس با تلالو کم؛ ۲۳ خاربن زیبا برای مراقبت در خانه۱۲ گیاهی که نگهداری پایگاه داخل خانه به حفظ مصونیت شما کمک می کندگیاهان آپارتمانی مقاوم؛ ۲۹ گیاه آپارتمانی که به خانه شما طراوت می بخشند ۱. پوتوس

پوتوس (Pothos) خواه «Devil’s Ivy» یک شوک آپارتمانی با نگهداری سهل است که به نزاع سم های خانگی می رود. پوتوس با پیچک های آبشاری اش، بوسیله ساختمان ٔ شما زیبایی خاصی می بخشد. این گیاه در آب، گلدان و سبدهای آویزان رشد می درنگ. ایستادگی این علف هرزه زیاد زیاد است.

سم هایی که از بین می برد: زایلین، بنزن، فرمالدهید و لطافت کلرواتلین. ۲. نخل ققنوس

درخت خرما ققنوس که با نام های «Dwarf Date Palm» و «Pygmy palms» نیز شناخته می شود، درخت هایی کوتاه از خانوادهٔ نخل هستند. نمو آنها داخل سایه و آفتاب غیرمستقیم امکان پذیر است. ارتفاع این خار به ۱۸۰ تا ۳۰۰ سانتی متری می رسد و ریشهٔ آن نیز تا حدود ۱۸۰ سانتی متر نمو خواهد کرد.

سم هایی که از بین می سرما: فرمالدهید و زایلین. ۳. تراب چمچه ای

یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا گل چمچه ای از خانواده گل شیپوریان است که با صیت «Spathiphyllum» نیز شناخته می شود. این گیاهان بوسیله مراقبت اضافی حاجت ندارند. تجهیزات های درخشان سبز آنها تو نور کم همچنین به هر مسکن ای زیبایی و جلا می بخشد. هفته ای یک بار آنها را آبیاری کنید. می توانید درون گسستگی بهار از این خار اضافه کنید.

زهر هایی که از بین می برد: بنزن، کربن مونوکسید، فرمالدهید، لطافت کلرواتلین و زایلین. ۴. فیلودندرون

فیلودندرون (Philodendron) شکل قلبی، گیاهی دوست داشتنی بخاطر محیط های داخلی است. مراقبت از فیلو فقره آسانی است و تنها به مقدار مناسبی آب و پرتو غیرمستقیم احتیاج دارد.

سم هایی که از بین می سرما: فرمالدهید. ۵. علف هرزه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی (Spider Plant) یا «Chlorophytum comosum» یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هواست و برای کسانی که به لطافت به نگهداری از گل و گیاه علاقه مند شده اند، برگزینی مناسبی خواهد بود. آنها در نور غیرمستقیم نمو می کنند و تقریبا در هر محیطی دوام می آورند. خار عنکبوتی در دمای ۲ درجه هم از خود ایستادگی نشان می دهد. علف هرزه مادر، ساقه های بلند و رونده ای تولید می نرم که دسته های کوچک برگ دارد و به راحتی می توان آن را افزایش کرد.

زهر هایی که از بین می سرما: فرمالدهید و زایلین. ۶. گل داودی

از دیگر گیاهان تصفیه کننده هوا که با گل هایشان نظم خاصی بوسیله محل زندگی شما می آورند، می نبوغ به تراب داودی (Chrysanthemums) رمز کرد. تراب داودی از هوای تازه، تلالو غیرمستقیم خورشید و آبیاری با آب گرم لذت می سرما. فراموش نکنید که به بی آب بودن خاک تو میان فواصل آبیاری توجه کنید.

سم هایی که از بین می سرما: آمونیاک، بنزن، فرمالدهید و زایلین. ۷. فیکوس

این خار قدیم سبز داخل اصل از هند می آید و گیاه مقاومی است که عاشق روشنایی، نور فیلترشده و آبیاری هفتگی داخل تابستان و آبیاری دو هفته یک بار در زمستان است. فیکوس (Ficus elastic) خواه «Rubber plants» نبوغ رشد در گلدان های کوچک یا بزرگ تو ساختمانی را دارد. حتی می توان فیکوس را مستقیم در باغچه کاشت.

سم هایی که از بین می برد: زایلین، بنزن، فرمالدهید و تری کلرواتلین. ۸. سرخس تجهیزات شمشیری

یکی از محبوب ترین گیاهان تصفیه کننده هوا، سرخس برگ شمشیری (Boston Fern خواه Nephrolepis Exaltata) است که در سبدهای آویزان، جلوهٔ خاصی به محیط می بخشد. این گیاه در هوا مرطوب نمو می کند و به تازگی مدام نیاز دارد. با تیز کردن منظم برگ ها و خاک شان و قرار اعطا کردن آن نزدیک پنجره، بالکن یا پاسیو و تلالو غیرمستقیم، گیاهی سرحال خواهید داشت. تو فصل زمستان، برگ ها را حدود ۵ سانتی متر کوتاه کنید تا شوک تان جانی دوباره بگیرد و تو ماه های گرم تر رشد بهتری داشته باشد.

سم هایی که از بین می برد: فرمالدهید و زایلین. ۹. فسیل هندی یا آرکا

از گیاهان تصفیه کننده هوا که کم ارزش فضاهای مبصر است می قابلیت به درخت خرما آرکا (Areca palms یا Chrysalidocarpus lutescens) رمز کرد. این نخل از گیاهان تصفیه کننده هواست که بخاطر سگ و گربه هم غیرسمی است. آرکا درون تابستان تقریبا به آبیاری زیادی نیاز دارد (چند مرحله در هفته) اما در زمستان این نعوظ زدودن.

سم هایی که از بین می برد: بنزن، کربن مونوکسید، فرمالدهید، تری کلرواتلین و زایلین. ۱۰. شجر آناناس

داخل جستجو جدیدی که ناسا منتشر کرده، جلوه گر شده که درختآناناس با خروپف مقابله می کند. درخت آناناس فایده تصفیه کنندگی فضا را ندارد، اما ناسا ادعا می کند که این علف هرزه توانایی تولید اکسیژن دارد و کیفیت هوا را در شب ها اوج می سرما که باعث تکثیر چونی خواب و از بین رفتن خرناس می شود. این گیاه سرسخت با آب کمتر هم دوام می آورد. فراموش نکنید که درخت آناناس رابطه عطا با برد ندارد. ۱۱. دراسینا درمنسیس

بخشی جسارت به خرج دهید! دراسینا (Dracaena Deremensis) می تواند تا بیش از ۴ متر رشد کند که آن را مناسب فضاهای مبصر می نرم. این گیاه عاشق نور غیرمستقیم است و به هیچگاه اسکناس نباید در طبق نور یمین خورشید قرار داده شود. در ماه های گرم، هفته ای یک بار بوسیله آن آب دهید و برای جلوگیری از فاسد شدن ریشه، فاصلهٔ آبیاری در زمستان را بیشتر کنید.

سم هایی که از بین می سرما: زایلین، تری کلرواتلین و فرمالدهید. ۱۲. فیکوس بنجامین

یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده فضا که اختیار آن بوسیله جنوب شرق آسیا بازمی گردد، فیکوس بنجامین (Ficus Benjamina) است. این گیاه بی آرامی می تواند بین ۶۰ سانتی متر تا ۳ متر نمو یواش. قرین بسیاری از گیاهان تصفیه کننده هوا، فیکوس بنجامین هم عاشق نور غیرمستقیم و آبیاری هفتگی است. اجازه دهید خاک خاربن بین فواصل آبیاری کاملا خشک شود.

سم هایی که از بین می برد: فرمالدهید، تری کلرواتلین و بنزن. ۱۳. گیاه ماری خواه واژه مادرشوهر

گیاه ماری (Snake Plant) که با معروفیت اصطلاح مادرشوهر (Mother-in-Law’s Tongue) نیز شناخته می شود، یک شوک پرآب است که تا ۲ متر جای رشد دارد. گیاه ماری نیز یکی از گیاهان تصفیه کننده هواست که بسیار مقاوم بوده و تقریبا با هر شرایطی به حیات خود ادامه می دهد. این گیاه را داخل جای پرنور و حتی چند ساعت در روز زیر نور یمین قرار دهید. این گیاه میانه خوبی با رطوبت زیاد ندارد؛ پس حواس تان باشد آن را بسیار آبیاری نکنید.

سم هایی که از بین می برد: فرمالدهید، تری کلرواتلین، بنزن و زایلین. ۱۴. آلوئه ورا

آلوئه ورا تنها بخاطر خواص ضدالتهابی اش برای درمان خدشه و تداوی آفتاب سوختگی کاربرد ندارد. از راحتی معلومآلوئه ورا هم جزو گیاهان تصفیه کننده هوا راحتی می گیرد. این خاربن درون دمای گرم و اتاق با نور کم ارزش رشد می بطی ء. زمانی که لکه های قهوه ای روی برگ های آن مشخص شود، به معنی بالا بودن مواد کیمیایی مضر در فضا است.

زهر هایی که از بین می برد: فرمالدهید. ۱۵. پاپیتال

احتمالا پاپیتال (English ivy) خواه گیاه «عشقه معمولی» را به قیافه رونده روی دیوارها و درخت ها دیده اید. ناسا می گوید که پاپیتال علف هرزه شماره یک در میان گیاهان تصفیه کننده فضا کم قیمت با وضعیت خانه قرار می گیرد. آنها داخل گلدان های کوچک اندوه بزرگ می شوند و مانوس دارند تو دسته های اشفته رشد کنند. پاپیتال تو سبدهای آویزان بسیار زیبا خواهد بود و شما با چیدن چند شاخه و استراحت دادنش در آب، می توانید به فراغت آن را تکثیر کنید.

زهر هایی که از بین می برد: فرمالدهید و بنزن. ۱۶. درفش گیاه

درفش گیاه (آنتوريوم آندرانوم Anthurium andraeanum یا Flamingo Lily) از خانوادهٔ شیپوری، یکی از گیاهان تصفیه کننده هواست که با تراب هایش، رنگ جزیی و جلوه ای خاص بوسیله فضای ساختمان می آورد. این گیاه تقریبا ۳۰۰ روز از سال را تراب دارد. درفش خار عاشق تلالو غیرمستقیم است و به یک خواه دو بار آبیاری در هفته نیاز دارد. فضای مرطوب مشابه حمام یا آشپزخانه بخاطر این شوک کم ارزش تیز است.

زهر هایی که از بین می برد: فرمالدهید، آمونیاک، زایلین و تولوئن. ۱۷. نخل راپیس

یکی از گزینه های مناسب میان گیاهان تصفیه کننده هوا، انتخاب نخل راپیس (Rhapis excelsa) خواهد وجود که «Lady Palm» نیز اشتهار دارد. این شوک به احسان هوا را تمیز می کند. برخلاف باور عمومی، نخل راپیس هوای خنک بین ۱۵ تا ۲۳ درجه را ترجیح می دهد.

سم هایی که از بین می سرما: فرمالدهید، آمونیاک و زایلین. ۱۸. آگلونما

گیاه آگلونما (Aglaonema) که با نام «Chinese Evergreen» نیز شناخته می شود، وضع های بسیار متنوعی دارد و مراقبت آن متجاوز اسایش است. آنها با هر شرایطی سازوار هستند، ولی زمانی که درون قبر با آبکشی مناسب، هوای تیز و نور ناچیز تا متوسط راحتی بگیرند، نمو بهتری خواهند داشت. موعظه می شود که آگلونما را دو وعده در سال با خاک و وعده مناسب تقویت کنید.

زهر هایی که از بین می سرما: فرمالدهید و زایلین. ۱۹. سرخس

سرخس (Nephrolepis obliterata) یا «Kimberly Queen Fern»، گیاه اهل استرالیا داخل فضای باز رشد مناسبی خواهد داشت، اما برای حراست درون خانه هم گزینه مناسبی خواهد بود. سرخس نیز یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هواست که برای مبتدیان نگهداری گل و گیاه گزینه متجاوز مایه تسلی و مناسبی خواهد بود. این گیاه نیازی به هرس ندارد، اما از آب دادن آن به استاندارد کم قیمت غافل نشوید. بهتر است بوسیله طور نیکو و درون ماه های گرم سال، مزار آن را تحکیم کنید.

زهر هایی که از بین می برد: فرمالدهید و بنزن. ۲۰. نخل بامبو

فسیل بامبو (Bamboo Palm) خواه شامادورا (Chamaedorea) رشد زیادی خواهد داشت. نخل بامبو مثل فیلتر هوا انجام می نرم. این علف هرزه از معدود گیاهان تصفیه کننده هواست که ارتباط خوبی با حیوانات خانگی دارد و هواخواه نور خورشید است.

زهر هایی که از بین می سرما: فرمالدهید، رطوبت کلرواتلین و بنزن. داخل ادامه بخوانید: گوناگون فانوس رشد خار و تأثیری که کنار رشد گیاهان دارند

شاید دوست داشته باشید:

دسته سرود تک نفره که اولین قطعه را برای شهدای ۱۷ شهریور خواند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهربانی کتاب «برخیزید» مجموعه خاطرات شفاهی سید حمید شاهنگیان از آهنگسازان و مدیران […]

شناساندن برگزیدگان نهمین جشنواره مد و شکل فجر

به گزارش خبرگزاری مهر، نهمین جشنواره بین المللی مد و شکل فجر، سال گذشته از ۲۴ تا ۲۹ بهمن ماه […]

دارندگان نشان منصب یک هنری، هنرکارت دریافت می کنند

به گزارش همشهری آنلاین، به نقل از جعبه اعتباری هنر، سیدحسین سیدزاده با اطلاع دادن این خبر گفت: با توجه […]