گزارش تشییع تن تورج شعبانخانی | برگ ریزان با نوای او خزنده شد

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، پیکر تورج شعبانخانی ـ ستاره پیشکسوت موسیقی پاپ ایرانی و خدا ترانه «بهار بهار» ـ چهارشنبه (۲۰ آذر ماه) از برابر ساختمانتالار اتصال تشییع شد. تورج شعبانخانی؛ آهنگساز مطرح درگذشت | بشنوید: بهار خزنده چه اسم آشنایی

در مراسم تشییع پیکر این هنرمند، جمعی از هنرمندان عرصه موسیقی و افرادی در مدت محمد اله یاری (مدیر بی مو دفتر موسیقی)، علی ثابت نیا (مدیرعامل انجمن موسیقی)، شهرام صارمی (آهنگساز و پژوهشگر موسیقی)، محمدعلی بهمنی (شاعر و رییس شورای شعر دفتر موسیقی)، عبدالجبار کاکایی ، (شاعر و قصد سرا)، اکبر آزاد (شاعر و ترانه سرا)، سیمین غانم (خنیاگر)، ویگن داوودی (آهنگ ساز و صدابردار) و سیدعباس سجادی (شاعر و عزم سرا) و … بوسیله همراه دوستان و قوم آن مرحوم حضور داشتند. 

در ابتدای این رسم محمدعلی بهمنی ـ شاعر ـ ضمن حرمت تسلیت برای فقدان تورج شعبانخانی، گفت: او بسیار رئوف و خوب حیات. حالم بیش خوب نیست ولی می دانم درون همگی شما نیز این خوب نبودن از رویت فکری و جسمی وجود دارد. وظیفه بود که بیایم و ادای جاه کنم.

خودتان می دانید تورج شعبانخانی چه ظرفیت هایی درون موسیقی از لحاظ صدا داشت. او کسی است که خوبی ها، مهربانی ها، صدا، موسیقی و خانواده او را می شناسید. او چقدر به دیدارها و نشستن ها شیفتگی داشت. در بندرگاه بودم که وقوف فوتش را شنیدم و بالاخره توانستم خودم را برسانم. شرمنده خانواده او شدم؛ چون صمیمیت ها بیشتر از این بود که بخواهد تاخیری در تسلیت باشد.
محمد علی بهمنی تو ادامه قدری از یکی از اشعارش را چنین خواند: بهار بهار پرنده گفت خواه گُل گفت؟ خواب بودیم و هیچکی صدایی نشنفت!

ویگن داوودی ـ آهنگ ساز و صدابردار ارمنی تبار ایرانی و از دوستان آن مرحوم ـ اقرار کرد: من به عنوان یک صدابردار که تقریبا از دهه ۴۰ خواه ۵۰ با هنرمندان فعالیت داشته ام، باید بگویم هنرمندان دارای دو چهره تو داخل استودیو و بیرون استودیو بودند. تورج شعبانخانی فردی وجود که در داخل و خارج یکی بود. آن قدر مردم خوب و پاکی وجود که سال ها عاری هیچ مشکلی داخل کنار هم بودیم. چند سال پیش با او گپ کردم که تغییراتی داخل کارش ساختن کنیم، این اتحاد افتاد و پخش شد که فکر می کنم فقره خوب و آخرین کار او است. خواهش می کنم این دوستان را تا زمانی که حی هستند بیشتر دریابید.

عبدالجبار کاکایی ، شاعر و ترانه سرا  با شعری صحبتش را آغاز کرد و گفت: خیلی اوقات فکر می کردم که هنری که هر کدام از ما داریم چگونه می تواند نردبان سلوک روح ما باشد. غالبا اینگونه نیستیم تعارف که نداریم. تورج شعبانخانی استثنا بود او با دو نسل فقره کرد، جامعه را شناخت و با آثاری که ساخت توانست ماندگار شود. او مانند به هنر خود شد. شاید ما کمترین همکاری را داشتیم و شاید بی قراری در موسیقی اصلا نداشتیم ولی من علاقه یدکی به او داشتم و فرصت نشد که متین ابراز علاقه کنم و تصور می کردم او شاید بااطلاع عشق من به خود حلق که بعدا فهمیدم علاقه تو جریان بوده است. یاد این عزیز از مشت رفته را بزرگوار می دارم.

اکبر آزاد، شاعر و ترانه سرا همچنین با قرائت کردن یک رمان فاتحه کرد و دنباله داد: گرامی دیگری هم کود سفر مسدود و من را با طولانی خاطره های خوش و فراموش نشدنی خویشتن تنها گذاشت. این عزیزان نمی میرند. تورج جان دلارام دوران جوانی و میانسالی، سفر بخیر. به هنر و خانواده او تسلیت می گویم.
سیمین غانم ـ رامشگر ـ هم با حیثیت تسلیت به اهل هنر و بستگان آن مرحوم، بیان کرد: تورج را همه فرع مندان به موسیقی می شناسند. او یکی از پاک ترین انسان هایی بود که دیده بودم. روحیه ای ملیح و حساس داشت. علیرغم مشکلات و شرایطی که داشت در ایران ماند و کارهای سطح پایین را قبول نمی کرد. آخرین چیزی که گفت این بود که «دلم از روزگار اندوهناک چون کارهای اضافی برای موسیقی کردم اما آنگونه که باید بازخورد مالی و قشری برایم نداشت.»

سیدعباس سجادی ـ شاعر و ترانه سرا ـ نیز درون خاتمه اظهار کرد: درگذشت هنرمند یگانه روزگارمان، زنده یاد استاد شعبانخانی را بوسیله جامعه موسیقی و قوم او تسلیت می گویم. امروز شخصیتی را تشییع می کنیم که اخلاق و هنر را با غصه آمیخت. او فردی بود که یک شخصیت داشت. متاسفانه وضعیت مدنی ما به گونه ای شده که هنرمندان با آنچه که می بینیم و می شنویم تباین دارند. او انسانیت، سرسپردگی و شفافیت را بوسیله اوج رساند. درک عمیقی از هنر و فرهنگ این کشور داشت و کارهای زیادی برای موسیقی ما انجام داد. افرادی بودند که آثارش را بدون اجازه او خواندند و داخل عبث او جور کردند. البته او عزب با چند کار توانست در موسیقی ایران جادوانه شود. او با یک ساز و آواز کار یک ارکستر را می کرد. همیشه به داشتن ارکستر و سیاهی سپاه نیست و ستاره می تواند به تنهایی کارش را ادا دهد و این به شخصیت، اصالت و شناخت تورج شعبانخانی از هنر بازمی گردد. متاسفانه امروز سلبریتی هایی به روی امر آمده اند که آثار سخیفی را با اصطلاح های بد بوسیله خورد مخاطبان خود می دهند.

به گزارش ایسنا، تورج شعبانخانی فعالیت حرفه ای موسیقی خویشتن را با موسیقی متن و آهنگسازی فیلم آدمک و معرفی فریدون فروغی مقدمه کرد. او با بسیاری از هنرمندان موسیقی ایرانی نیز همکاری داشته است.

این ستاره سپس از انقلاب بوسیله همراه تعداد معدودی از خوانندگان و هنرمندان تو ایران ماند و داخل این سال ها ضمن آهنگسازی برای خوانندگان قدیمی، با هنرمندان بسیاری همانند رضا آریایی، ناصر عبداللهی و محمدرضا عیوضی همکاری داشته است.

او متولد ۱۳۲۹ بود که مشیت بهار خزنده یکی از آثار ماندگار این هنرمند بوسیله حساب می آید.

شعبانخانی ۱۵ بهمن ۱۳۲۹ درون تهران به دنیا آمد و هجدهم آذرماه ۹۸ در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

شاید دوست داشته باشید:

فیلم | شوخی زاک کینگ با کرونا | چهره ای با ۴۳ میلیون فالوئر

بوسیله گزارش همشهری آنلاین و به نقل از گاردین، جایی درون کالیفرنیای جنوبی و روزهای بور گذاری اجتماعی، طلوع خور […]

برندگان تمرین قرنطینه گالری گلستان اطلاع دادن شدند

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از هنرآنلاین، این مشق که هشتم فروردین ۱۳۹۹ با نشر طلبیدن از سوی لیلی […]

اجرت ادبی «سینه دل دوکا» فرانسه برای «جویس کارول اوتس»

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از اکونومیک تایمز نوشت: عطیه جهانی «سینه قلب دوکا»ی فرانسه که گران ترین کارمزد […]