با جواد علیزاده در روز تولدش | هرگز قلم فروشی نکردم

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، جواد علیزاده، کاریکاتوریستی خودآموخته که ۳۰ جایزه جهانی در کارنامه صنف ای خود دارد، از سال ۵۰ با مجله «کاریکاتور» کار خویشتن را آغاز کرد و در سال های پیش از تنش با کشیدن کاریکاتورهای سیاسی درون مجله «کیهان» مشغول به فقره شد. او سال ۶۹ نامه «طنز و کاریکاتور» را متد اندازی کرد و تاکنون نیز با بود مشکلات متعدد، این نشریه را زنده نگه داشته است. جواد علیزاده، برنده جایزه برجسته کاریکاتور سیاسی سازمان ملل شد

او ۱۹ دی ماه سال ۱۳۳۱ به گفته خودش داخل سردترین فصل سال و درون سردترین بطرف خانه ایران یعنی اردبیل به دنیا آمد. از کودکی، عاشق هر چیزی شبیه مداد و مدادرنگی بود و از هر فرصتی برای نقاشی کشیدن استفاده می کرد. دور شدن از شهرش در سنین طفولیت و تجربه تنهایی باعث شد که بوسیله ممارست شخصیتی معقول و کم حرف داخل او شکل بگیرد. خودش به شوخی می گوید «حتی لیسانس زبان بی قراری نتوانست مشکل بی شیوه و زبانی مرا محلول نرم».

علیزاده اکنون در زادروز متولد ۶۹ سالگی خود، درباره حال و هوای خویشتن در سالی که گذشت، می گوید؛ «داخل سالی که گذشت و یک سال بوسیله عمرم اضافه خواه کم شد ـ موضوعی که قدیم برایم با تناقض همراه بوده استـ اتفاقات تلخی به میانجی کرونا در زندگی همه ما عارض داد و این بیماری داخل عمر شخصی و کارگر همه مردم تاثیر گذاشت. ضمن اینکه که در زندگی شخصی ام همچنین پیوستگی ناروایی افتاد و همسرم را از دست دادم. او که همیشه در ایام تولد کنار غلام بود، امسال دیگر نیست. اینها همه موقعیت های ناروایی است که به ناچار باید با آنها پهلو بیاییم.  

او ادامه می دهد: اینگونه می استعداد نگاه کرد که نباید بیش از اتفاقات، ناراحت شویم. درست است که کرونا اتفاق ناراحت کننده ای است و خیلی از عزیزان و چهره های فرهنگی هنری را در یک سال اخیر از دست دادیم و ممکن است مرگ باز حزن خدایی نکرده سراغ بی همتا دیگری برود، اما به شخصه دیدگاهم به زندگی اینگونه است که یک روز همه ما خواهیم مرد. چنانچه کرونا غم نبود، بالاخره باز هم مرگ در انتظار ما بود؛ اما کرونا احساس مرگ را به ما نزدیکتر کرد و مرگ برایمان ملموس تر شده است. اینگونه نبوده است که اگر کرونا نبود ما زندگی جاودان می داشتیم؛ بالاخره مرگ داخل انتظار همه ماست و این موقتی وجود داشتن زندگی است که بوسیله همه ما سبب می دهد تا لذت ببریم.

او در توضیح نگاه خود بوسیله کرونا، بیان می درنگ: درون واقع همگی ما به نوعی سعی می کنیم از طریق هنر، شعر، شعر و خندیدن، ناراحتی و نگرانی مرگ را فراموش کنیم. باید بپذیریم که زندگی لبالب از تناقض است و در پیاده شدن تمام چیزهای منفی، نکات مثبتی همچنین صبر دارد. تو ایام کرونا انسان نشان داد که از نظر پزشکی هنوز پیشرفت نکرده است، ولی کماکان تفکر می کنم که انسان اشرف مخلوقات پایگاه است که با حیات اینکه می داند می میرد، ولی به زندگی امتداد می دهد و لذت می برد. اگر قرار بود مرگ موضوع هولناکی باشد، دیگر کسی انگیزه کار و زندگی کردن را نداشت. درباره کرونا نیز باید اینگونه نگاه کنیم که با رعایت تمام نکات بهداشتی مبتلا نشویم، ولی در ریشه حال نباید امیدمان را به عمر از دست بدهیم.

علیزاده در پاسخ به این استفسار که آیا اگر بار دیگر فرصت تفویض بود، باز غم کاریکاتوریست شدن را انتخاب می کرده است، اظهار می نرم: همیشه کار کرده ام و قدیم وجدانم را درون دید داشتم، ولی هیچ وقت بسان تاجرها خاطر نکردم. من کاریکاتور را در شرایطی انتخاب کردم که دو سال پیش از قیام با یک حقوق بسیار بالا می توانستم به عنوان مترجم حکم کنم، ولی کار تو روزنامه را با حقوق زیاد کمتر انتخاب کردم و مدال دادم که چقدر به اعتقادات و حرفه ای که یار داشتم اهمیت می دهم.  

این کاریکاتوریست پیشکسوت همچنین درون پاسخ بوسیله اینکه آیا تو همه این سال ها احشام ای داشته است، می گوید: ما همیشه در مصاحبه ها گله هایمان را مطرح می کنیم، اما هیچگاه لمحه اتفاقی نمی افتد من یک مجله کاریکاتور درمی آورم که جزو باستانی ترین مجلات طنز ایران و ۳۰ سال است با بلای ناگهانی منتشر می شود. در شرایطی که درون همه جای دنیا نشریات کاغذی ورشکست می شوند و کسانی که امتداد می دهند با دلشان کار می کنند، وزارت فرهنگ و ارشاد نیز باید به وظیفه ای که دارد ادا و از نشریات امنیت کند، اما این اتفاق نمی افتد. اخیراً به برهان مشکلات پیش آمده، تو انتشار نشریه ما تاخیرهایی به وجود آمد و سرایت نامنظم شد، اما به شماره آخری که منتشر شد یارانه فرع نگرفت و فکر می کنم که اصلاً یارانه ما را اندازه کرده اند. غلام این نشریه را با نفقه خودم درمی آورم و تلاش می کنم که آن را زنده نگه دارم، اما ارشاد هیچگاه وضع حمایتی نمی درنگ. در هر صورت می دانم که بیان این گله ها اثری ندارد.

در دنباله آثاری از این هنرپیشه را مشاهده می کنید:

شاید دوست داشته باشید:

راه یابی ۸۷۰ پی بوسیله مرحله نهایی داوری هنرهای تجسمی فجر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط اشتراکی سیزدهمین مهمانی هنرهای تجسمی فجر، کود انتخاب آثار تو مؤسسه هنرهای […]

بازگشایی تالار های هنری در شهرهای زرد و آبی | آخرین شرایط جشنواره ها

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر،سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شنبه شب ۲۰ دی ماه تو […]

کانن R5 پرفروش ترین دوربین ماه پایانی سال ۲۰۲۰ شد

ASGHAASGHAASGHAمپOOOONOOOONOOOON کمرا (MapCamera)، یکی از خرده فروشی های برتر ژاپن تو مرزوبوم ی دوربین، بوسیله تازگی فهرست ۱۰ دوربین برتر […]